Jakie znaczenie na Twój biznes może mieć wchodzenie na rynek z produktem lub usługą niedostosowanym do potrzeb rynku
Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli:
Twoi potencjalni klienci mają różne pragnienia i potrzeby. W rezultacie firmy na rynku oferują różne produkty i usługi. Ostatecznym celem przedsiębiorstw jest zaspokojenie wszystkich różnorodnych pragnień i potrzeb. Firmy dostosowują swoje produkty lub usługi tak, aby wypełnić lukę w potrzebach klientów. Więcej ludzi przyciąga marka, która sprzedaje produkty, które rozwiązują problemy klientów lub ułatwiają im życie. Marka, która zrobi to najlepiej i przekroczy oczekiwania klienta, wyróżni się w umysłach klientów.
Wydaje się to dość proste, diagnozujesz problem, a potem bohatersko wkraczasz na rynek z produktem/usługą, która jest panaceum na uprzednio zdiagnozowany problem. Historia mogłaby się w tym miejscu zakończyć, ale historia nie jest o Tobie a o potencjalnych klientach, którzy mają zainwestować w to co im chcesz zaproponować.
Wydawać by się mogło, że skoro nie będziesz sprzedawać sam sobie (ewentualnie rodzinie i znajomym) tego co chcesz wrzucić na rynek to słusznym punktem wyjścia będzie projektowanie zorientowane na człowieka (Human-centered design). Jeśli tworzysz produkty lub usługi bez uwzględnienia ludzi, którzy faktycznie będą z nich korzystać, to sam sobie kopiesz dołek, do którego wiesz co zrobisz. Zrozumienie perspektywy osoby doświadczającej problemu, jej potrzeb oraz tego, czy rozwiązanie, które zostało zaprojektowane, rzeczywiście skutecznie zaspokaja jej potrzeby może być dobrym kluczem do tego co niektórzy nazywają sukcesem.
Oczywiście, może się tak zdarzyć, że posiadasz produkt lub usługę, której nikt na rynku nie potrzebuje. Tutaj pomocne mogłoby się okazać uprzednie badania rynku, ale kto by potrzebował badań rynku czy analizy konkurencji? Wewnętrzne przekonanie o tym, że “moja wizja jest git” powinna być silniejsza niż jakiekolwiek dowody! Wszyscy wokół, nie widzą w tym sensu w “Twojej wizji” ? Nic się nie przejmuj, co oni tam mogą wiedzieć? Przecież nie są ekspertami w Twojej branży. Twoimi przyszli konsumenci nie muszą rozumieć Twojej genialnej koncepcji!
W skrajnych przypadkach wszyscy będą wpatrywać się w Twój produkt z zachwytem, jak w ósmy cud świata! Nikt nie ma takiej wizji i determinacji jak Ty, a fakt, że nikt nie kupuje Twojego produktu lub nie korzysta z Twoich usług, to tylko dowód na to, że świat jest niewdzięczny i nie docenia Twojego geniuszu!
Czas chyba wrócić na właściwe tory opowieści, którym głównym bohaterem jest Twój produkt lub usługa. Tutaj istotne będzie zrozumienie “potrzeby klientów” - tego czegoś co skłania klientów do kupowania produktu lub usługi. Motywatory, o których mowa, mogą przybierać różne formy, ale, żeby zbytnio w tym momencie nie komplikować, możemy podzielić ja na potrzeby fizyczne i potrzeby psychiczne
Potrzeby fizyczne - to działa trochę tak jak potrzeby fizjologiczne w piramidzie Maslowa. Czyli będziemy tu mieć między innymi: picie, jedzenie, ubranie, sen, odpoczynek, schronienie i reprodukcja. Większość ludzi kupuje produkty lub usługi, aby zaspokoić swoje potrzeby fizyczne
Potrzeby psychiczne - Niektórzy kupują produkty nawet wtedy, gdy nie mają fizycznych potrzeb. Te potrzeby istnieją tylko w naszych umysłach i są kształtowane przez kulturę, przekonania, opinie, pragnienia i preferencje.
Mogłoby się wydawać, że to proste… Fizyczna potrzeba: zjadłbym coś słodkiego. Dlaczego więc ktoś kupi najtańszego wafelka w sklepie, a ktoś inny zamówi, sobie limitowany zestaw KitkKatów z Japonii? A miało być tak prosto... Motywacje się przenikają i tylko na etapie definicji mogą wydawać się dwoma niezależnymi światami.
Pierwszy krok: jaki musisz wykonać to zrozumienie swojego potencjalnego przyszłego klienta. Co jest jego problemem, jakie ma cele, preferencje i oczekiwania? Jak podejmują decyzje zakupowe? Jakie ma opinie i poziom zadowolenia? Jest wiele sposobów do zebrania tych informacji, zaczynając od ankiet, wywiadów po media społecznościowe i profesjonalne analizy rynku. Warto te informacje, zebrać jak najwcześniej, bo pomoże nam to w zaoferowaniu produktu lub usługi odpowiadającej na potrzeby i oczekiwania naszych przyszłych klientów.
Drugi krok: Wypada dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów i trendów rynkowych. Ważne jest, aby monitorować rynek. Zwróć uwagę na obecne i pojawiające się trendy, szanse i zagrożenia w Twojej branży. Jak radzi sobie Twoja konkurencja i jakie są najlepsze praktyki i innowacje w Twojej branży. Jeśli chcesz śledzić rynek, mogą Ci się przydać, takie rzeczy jak raporty branżowe, blogi, podcasty, strony branżowe. Największe wyzwanie, jakie stoi przed Tobą to monitorowanie rynku, możesz identyfikować i przewidywać zmiany oraz odpowiednio dostosowywać strategię sprzedaży.
Trzeci krok: Nauka i rozwój sprawiają, że możesz dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów i trendów rynkowych. Zastanów się, jakie umiejętności, wiedza i narzędzia są potrzebne, aby odnieść sukces? Jak możesz poprawić swoje techniki sprzedaży, komunikację i perswazję? W jaki sposób możesz wykorzystać technologię i automatyzację, aby usprawnić proces sprzedaży i produktywność? Ważne jest to, aby ciągle rozwijać swój sposób myślenia i umiejętności sprzedażowe, aby pozostawać konkurencyjnym i atrakcyjnym dla konsumentów.
Czwarty krok: Ważne jest eksperymentowanie i testowanie. Twoje hipotezy, założenia i pomysły mogą wydawać się genialne, ale bez realnego wdrożenia ich w tak zwane życie pozostają tylko szumny hasłami, które kłębią się w Twojej głowie. Pomysły to pierwszy element układanki, drugim jest odpowiednie ich przetestowanie i zmierzenie ich skuteczność. Co i jak będziesz mierzyć, jakich wskaźników i informacji zwrotnych użyjesz do oceny wyników? Eksperymentując i testując, z jednej strony możesz zweryfikować swoje pomysły a z drugiej zoptymalizować swoje podejście do swojego produktu lub usługi. Dodatkowo możesz odkryć, co tak naprawdę u Ciebie działa, a co nie.
Piąty krok: Wartości i wyróżniki. Zadaj sobie pytanie jakie korzyści, funkcje i zalety oferujesz swoim klientom? Zwróć uwagę na to jak je komunikujesz swoim klientom. Zadajesz sobie czasami pytanie jak wyróżnić się na tle konkurencji i stworzyć wyjątkowy produkt lub usługę? Opracowanie wartości i wyróżników to nie łatwa sprawa, ale dzięki temu możesz zwiększyć wartość sprzedaży i atrakcyjność oraz zbudować zaufanie i lojalność swoich klientów.
Czy to jedyne słuszne i sprawiedliwe kroki? Oczywiście, że nie ale mogą być dobrym punktem wyjścia. Jeśli chcesz z nami odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak dostosować produkt lub usługę do potrzeb Twoich klientów, to wydaje mi się, że najprościej będzie, jak się z nami skontaktujesz…
Autor: M. Barczyk