Tłumaczymy ideę warsztatów z klientem - dlaczego to robimy i jak przekłada się to na efekty końcowe.
Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli:
Warsztaty to nic innego jak zorganizowane spotkania, na których wraz z klientem pracujemy nad rozwiązaniem problemu z jakim się zmagamy. Warsztaty możemy przeprowadzić na dwóch etapach współpracy:
W zależności od etapu współpracy oraz złożoności problemu przygotowujemy indywidualny plan spotkania. Częścią wspólną każdego warsztatu jest początek (tzw. kick-off), którego celem jest wprowadzenie wszystkich uczestników w temat spotkania oraz upewnienie się, że stan wiedzy o projekcie wszystkich zgromadzonych jest na podobnym poziomie.
Po wprowadzeniu przechodzimy do części głównej, która skupia się już stricte na znalezieniu rozwiązania problemu nad jakim pracujemy. W zależności od kontekstu korzystamy z różnych narzędzi wspomagających kreatywne myślenie, co może być bardzo przydatne w kontekście szukania najbardziej optymalnych rozwiązań. Wychodzimy z założenia, że na tym etapie nie ma pomysłów, których nie można wypowiedzieć na głos, a każdy pomysł jest poddawany konstruktywnej krytyce w celu wybrania najlepszego.
Spotkanie zawsze kończymy krótkim podsumowaniem tego co udało nam się osiągnąć. Dzięki temu efekt końcowy możemy skonfrontować z początkowymi założeniami.
Warsztaty organizujemy po to, by:
W związku z tym traktowanie warsztatów jako stratę czasu prowadzi donikąd. Poświęcenie kilku czy kilkunastu godzin na spotkania z klientem pozwala oszczędzić w przyszłości mnóstwo czasu, pieniędzy i nerwów). Warsztaty z udziałem klienta umożliwiają również wykorzystanie pełni potencjału ze współpracy - wychodzimy z założenia, że tylko wymagając od klienta zaangażowania możemy osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.
Satysfakcjonujące rezultaty są wypadkową zaangażowania z obu stron.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, każdy pomysł poddajemy krytyce. Jest to o tyle istotne, że tylko w ten sposób możemy realnie spojrzeć na dane rozwiązanie. Zadając czasem nawet nieco prowokacyjne pytania możemy nie tylko utwierdzić się w przekonaniu, że nasz pomysł jest dobry, ale też zbudować sobie fundament pod budowanie przekazu marketingowego oraz zbijanie obiekcji potencjalnych odbiorców marki.