Delikatne wprowadzenie w świat customer experience
Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli:
Nie wiem, czy Ciebie to zaskoczy, ale Twoi potencjalni klienci doświadczają Twoją stronę internetową, doświadczenie nie kończy się tylko na kodzie html Twojej strony, ale doświadczają również Twojej marki. Tak zwany brand, który jest nierozerwalnie związany z każdym przedsięwzięciem biznesowym. Jakoś doświadczeń wpływa na to jak Twój biznes będzie się rozwijać. Wydaje mi się, że w tym miejscu warto przytoczyć coś na wzór definicji tego, o czym dalej będziesz czytać.
Customer Experience (CX) to ogólna percepcja i wrażenia, jakie klienci mają w wyniku interakcji z daną firmą, marką, produktem lub usługą. CX odnosi się do wszystkich etapów podróży klienta, począwszy od pierwszego kontaktu z marką, poprzez proces zakupu, obsługę klienta, aż do długoterminowych relacji z firmą.
Customer Experience koncentruje się na tym, jak klienci odbierają interakcje z marką i jakie są ich odczucia na podstawie tych interakcji. Jest to związane z emocjonalnym, poznawczym, behawioralnym i sensorycznym aspektem doświadczenia klienta.
Dobrze zaprojektowany Customer Experience ma na celu zaspokajanie potrzeb i oczekiwań klientów, tworzenie pozytywnych wrażeń, budowanie lojalności klientów i generowanie pozytywnego oddziaływania na reputację marki. Może obejmować różne elementy, takie jak interfejs użytkownika, obsługa klienta, personalizacja, jakość produktów lub usług, komunikacja marketingowa i wiele innych.
Reasumując doświadczenie twojego brandu to nic więcej jak Customer Experience. Zadaj sobie pytanie ile uwagi poświęcasz na doskonalenie doświadczeń Twoich potecjalnych jak i aktualnych klientów? W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym firmy muszą się skupić na doskonaleniu Customer Experience jako strategii zwiększania satysfakcji klientów, budowania relacji i osiągania przewagi konkurencyjnej.
Warto w tym miejscu zatrzymać i zadać sobie pytanie czemu kupujesz produkt X lub korzystasz z usługi X, a nie z produktu Y czy usługi Y. Zadaj sobie pytanie: co wpływa na decyzje zakupowe ludzi. Dla przypomnienie nawet jak prowadzisz biznes, to w pewnych sytuacjach również jesteś zwykłym konsumentem i Twoje doświadczenia jako konsument mogą być cennym źródłem wiedzy. Decyzje zakupowe konsumentów to temat bardzo złożony i w tym wpisie nie sposób go w pełni omówić, ale spróbujmy zrobić, chociaż to pobieżnie. Zastanówmy się, co może wpływać na to, że ktoś chce coś kupić lub skorzystać z danej usługi.
Jakość: Może istnieć percepcja, że produkt X lub usługa X oferuje wyższą jakość niż produkt Y, lub usługa Y. Klienci mogą preferować produkty, które są solidnie wykonane, niezawodne i spełniają ich oczekiwania pod względem jakości. Jakość to też jedna z większych pułapek wartości firmy, które są eksponowane. Myślisz, że ktoś szuka produktów niskiej jakości? Jak sądzisz, jak często ktoś wpisuje w google czarne koszulki niskiej jakości? Nawet jeśli coś jest tanie, to ludzie będą wymagać jakości. Nawet od bardzo tanich rzeczach konsumenci będą oczekiwań przyzwoitej jakości. Z drugiej strony ludzie kupują Iphony, bo kojarzą te telefony z jakością (między innymi), ale czy samo Apple tworzy przekazy reklamowe bazujące, na tym, że ich produkty mają mityczną jakość? Tutaj dotykamy potęgi brandu, bo czy Gucci, tworząc koszulki lub bluzy, jest w stanie wykonać je w taki sposób i użyć takich materiałów, do których nikt inny nie ma na rynku dostępu? Śmiało możemy powiedzieć, że na rynku istnieje wiele marek, które są markami fiducjarnymymi - tzn. konsumenci wierzą w ich wartość, a ich wartość wynika z wiary ludzi w to, że ta marka przedstawia wartość.
Cena: Cena może być ważnym czynnikiem decyzyjnym. Klienci mogą wybierać produkt X lub usługę X, jeśli uważają, że oferuje ona korzystniejszy stosunek jakości do ceny w porównaniu do produktu Y lub usługi Y. Jeśli Twój biznes, Twoja marka chce rywalizować na płaszczyźnie ceny to w sumie są dwie opcje - bądź najtańszy i tutaj cena jest dla Ciebie być albo nic być. Ewentualnie możesz iść w stronę “premium” i tworzenia brandu fiducjarnego, ale to temat na zupełnie inny wpis. To, co już teraz możemy powiedzieć, to nie jest prosta, łatwa i miła sprawa.
Opinie i rekomendacje: Pozytywne opinie i rekomendacje od innych klientów mogą mieć wpływ na decyzję zakupową. Jeśli inni klienci mają pozytywne doświadczenia z produktem X lub usługą X, może to skłonić potencjalnych klientów do wyboru tego produktu lub usługi. Tutaj nie popadałbym w skrajności, bo opinia opinii nie równa i w sumie wszystko rozbija się o to, o jakim produkcie lub usłudze szukamy opinii. Warto też pamiętać o tym, że rekomendacja od osoby, który realnie znamy, ma na pewno większa moc niż opinia przypadkowej osoby w internecie (Tak, opinie w internecie się kupuje i tak naprawdę nigdy nie możemy mieć pewności, z jakich pobudek była pisana dana opinia). Tutaj pokusiłbym się również o stwierdzenie, że w opiniach ludzie często szukają negatywów. W sumie łatwiej będąc sfrustrowanym wystawić negatywną ocenę, niż będąc w euforii wystawić opinię pozytywną. Zastanów się, czego Ty sam szukasz w opiniach? Sprawdzasz pozytywne opinie czy interesują Cię te bardziej negatywne? Czy pozytywne opinie ludzi, których nie znasz i o których nic nie wiesz, w znaczącym stopniu wpływają na Twoją decyzję zakupową? A co gdy czytasz negatywnie opinie totalnie obcych Ci ludzi? Warto nad tym się zastanowić.
Marka: Silna marka może wpływać na decyzję zakupową. Jeśli marka produktu X lub usługi X jest uznawana za wiarygodną, renomowaną lub atrakcyjną, klienci mogą być bardziej skłonni do wyboru tego produktu lub usługi. Tutaj dotykamy idei czystego brandu i o tym będzie jeszcze pisać dlatego warto czytać coś, co inny nazywają blogiem, a my nazwaliśmy bazą wiedzy (nawet udało się dokonać samolokowania swoich wpisów, jest dobrze)
Dostępność i wygoda: Dostępność produktu X lub usługi X oraz wygoda związana z ich zakupem, lub korzystaniem mogą również wpływać na decyzję klienta. Jeśli produkt X jest łatwo dostępny lub usługa X oferuje wygodne opcje dostawy, lub obsługi klienta, może to zachęcić klienta do skorzystania z tego produktu lub usługi. Pamiętaj, to co frustruje Cię jako konsumenta u “innych” w Twoim biznesie powinno być wyeliminowane. Proste, prawda?
Oczywiście, decyzja zakupowa zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i sytuacji każdego klienta. W przypadku konkretnych produktów lub usług, konsumenci mogą mieć swoje własne unikalne motywacje i powody. Wpływ na decyzje zakupowe konsumentów to temat rzeka i nawet nie próbuje w tym wpisie się z tym mierzyć, ale czasami warto zadać sobie pytanie: Co powoduje, że ludzie coś kupują… a i pamiętaj też o tym, że w pewnych sytuacjach jesteś konsumentem.
Taki bonus, w którym TAK może być negatywnym TAK.
Odpowiedziałeś na któreś z powyższych pytań TAK? Może warto temat przegadać? Możesz z nami, ale nie musisz pamiętać, że Must be __nize… znaczy nice…
Autor: M. Barczyk