Tak właściwie czemu warto się zatroszczyć o przekaż swojej marki?
Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli:
Trafione komunikaty marki budują głębokie więzi z odbiorcami, pobudzając długotrwały rozwój oraz są w stanie przetrwać próbę czasu. Tworzenie przekonujących komunikatów wymaga umiejętności, wyczucia i finezji oraz bazowania na analizie dostępnych informacji
Można zadać sobie pytanie: Jak tak właściwie tworzy się komunikaty, które wybijają się spośród konkurencji i przetrwają próbę czasu? Odpowiedź na te pytania oraz opracowanie unikalnego przekazu marki przyczynia się do kształtowania odbioru społecznego, poszerzania kręgu odbiorców oraz osiągania sukcesu biznesowego.
Sedno przekazu marki dotyczy sposobu, w jaki Twoja marka komunikuje się z odbiorcami. Skuteczne przekazy, łączą aspekty słowne i wizualne, przekazują unikalną ofertę i charakter Twojej marki. Jest to kombinacja używanego języka, cech wizualnych oraz elementów projektowych połączonych z ofertą produktów i usług Twojej firmy. Te elementy razem stanowią podstawę spójnej komunikacji, z którą odbiorcy mogą się utożsamiać.
Aby stworzyć efektywny przekaz marki, trzeba wyraźnie określić tożsamość marki oraz grupę docelową.
Wiodące marki, w tym te z globalnym zasięgiem, koncentrują swoje działania na konkretnych segmentach populacji. Przed przystąpieniem do opracowania przekazu marki, warto zdefiniować grupę docelową. Warto zacząć od danych demograficznych, takich jak wiek, płeć, lokalizacja geograficzna i dochód odbiorców. Dane te stanowią podstawę do podziału odbiorców na różne kategorie.
Kolejnym krokiem jest zrozumienie potrzeb, słabych stron i preferencji odbiorców oraz zastanowienie się, w jaki sposób Twoja marka może te potrzeby zaspokoić. Skupienie się na konkretnych grupach docelowych stanowi pierwszy krok w budowaniu komunikacji marki. Definiowanie osobowości marki jeszcze bardziej precyzuje potencjalny przekaz. Persona marki (wizualizacja Twojego idealnego klienta) jest integralną częścią tożsamości marki. Nadaje ona ludzki wymiar Twojej firmie i sprawia, że staje się rozpoznawalna, umożliwiając potencjalnym klientom myślenie o niej jak o osobie.
Warto zastanowić się, co sprawia, że Twoja marka wyróżnia się na tle konkurencji. Czy Twoja firma zajmuje szczególną niszę na rynku? Jeśli tak, Twój przekaz powinien odzwierciedlać tę unikalną pozycję, umożliwiając odróżnienie się od innych marek operujących w tym samym sektorze lub oferujących podobne produkty.
W kwestii tonu marki i sposobu komunikacji, zastanów się, w jaki sposób chcesz przekazać przesłanie swojej marki. Starsi odbiorcy być może bardziej zareagują na poważniejszy ton, podczas gdy młodsza grupa może bardziej skłaniać się ku luźniejszemu stylowi komunikacji (ale czy zawsze tak jest?). W przypadku, gdy kierujesz swoje przekazy do konkretnej niszowej grupy odbiorców, może rozważyć wykorzystanie żargonu lub specyficznych wyrażeń, które dla Twoich odbiorców mogą być "bliższe". Kluczowe jest, aby ton i sposób wyrażania były zgodne z osobowością i wartościami Twojej marki.
Posiadając informacje o odbiorcach, charakterze marki oraz wybranym tonie i sposobie komunikacji, które mają być wykorzystane w komunikacji z potencjalnymi klientami, możesz się zastanowić nad tym jak te informacje przekształcić w przekaz marki.
Tworzenie kluczowych komunikatów to proces, który wymaga czasu. Warto zastanowić się, jak te komunikaty oddają unikalny charakter marki. Na tym etapie nie można się bać eksperymentowania oraz śmiałych i kreatywnych pomysłów.
Często najlepsze przekazy marki są krótkie oraz proste (I’m lovin’ it od McDonalda). Warto pamiętać, że na tym etapie, nie musisz eksponować swoich wartości czy nawet wyróżników. Skupiasz się raczej na stworzeniu skojarzenia z Twoją marką, swoistego rodzaju sloganu reklamowego.
Efektywne wdrożenie kluczowych przekazów ma swój początek wewnętrznie. Ty jak i Twoi pracownicy mogą być traktowani jako swoistego rodzaju ambasadorzy marki. To oni stanowią pierwszą linię, która przyczynia się do autentycznego rozpowszechniania przekazu Twojej marki. Nie zakładaj, że cały Twój zespół rozumie przekaz twojej marki. Staraj się zadbać o to, aby odbywały się sesje szkoleniowe lub informacyjne, dzięki czemu upewnisz, że każdy pracownik zna i rozumie przekaz Twojej marki.
Przekazy marki muszą być jednolite i spójne we wszystkich kanałach komunikacji. Nawet jeśli ktoś nigdy nie miał wcześniej kontaktu z Twoją marką w danym medium, powinien być w stanie natychmiastowo skojarzyć przekaz z Twoją firmą.
Zanim zatwierdzisz ostateczne główny przekaz marki, warto przeprowadzić testy A/B swoich komunikatów wśród odbiorców, aby uzyskać dane dotyczące, który z nich prawdopodobnie okaże się bardziej skuteczny.
Gdy przekazy Twojej marki zostaną wprowadzone do cyfrowych kanałów marketingowych i komunikacyjnych, zaczynasz mierzyć ich efekty. Rozmaite narzędzia cyfrowe umożliwiają analizę różnorodnych kluczowych wskaźników. Rozpoczynając od reakcji w postaci lajków i komentarzy, możesz również przeanalizować zaangażowanie oraz sprawdzić, czy Twój przekaz jest zrozumiały dla Twoich odbiorców.
Skuteczne przekazy marki stanowią połączenie kreatywności, włożonej pracy oraz danych analitycznych. Główne przekazy marki budują mocne więzi z odbiorcami i wspierają rozwój marki na przestrzeni wielu lat.