Niepowodzenia w marketingu często wynikają z braku przemyślanej strategii, nieanalizowania danych o klientach, nieefektywnej komunikacji i braku spójności wizerunkowej. Aby uniknąć tych pułapek, kluczowe jest zrozumienie swojej grupy docelowej, mierzenie efektywności działań, utrzymywanie spójnego wizerunku marki oraz słuchanie i analizowanie opinii klientów.
Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli:
Nie przedłużajmy... Co może powodować zepsucie Twojego marketingu? Zwykle problemem jest kompletny brak strategii marketingowej lub brak strategii marki opartej na wynikach. Marketing nie może opierać się tylko na promocji i sprzedaży, ale niezbędny jest również przemyślany plan działania. Bazując na naszym doświadczeniu, możemy pokusić się o stwierdzenie, że wiele firm nie ma żadnego konkretnego planu działania, a co gorsza nie analizują danych, które zbierają o swoich klientach
No to co nie psuje tego marketingu? Na pewno warto się pokusić o stworzenie/wypracowanie strategii marketingowej, która będzie odzwierciedlać cele, potrzeby i możliwości danej firmy. Czym prędzej trzeba zmienić coś w swoim marketingu jeśli:
Masz strategie marki, która jest bardzo ogólna i dodatkowo nastawiona jest na docieranie "wszystkich"? Nie dość, że ciężko będzie Ci się wyróżnić na rynku, to dodatkowo wybór sprecyzowanej grupy odbiorców pomaga w dobraniu spersonalizowanych komunikatów. Ustalenie swojego "wymarzonego klienta" to jeden z ważniejszych elementów tworzenia strategi marki. Zastanów się nad tym co może łączyć Twoich klientów. Można zacząć od danych demograficznych a skończyć na ustalenie powodu, dlaczego Ci ludzie mają skorzystać z Twojej oferty, a nie z usług konkurencji. Olbrzymią przewagę konkurencyjną dają duża wiedza i zrozumienie swojej grupy docelowej. A im więcej wiesz, tym lepiej jesteś w stanie dostosować swoje działania marketingowej do swoich odbiorców...
Warto się zastanowić nad tym, co wyróżnia Twoją firmę na tle konkurencji w Twojej branży? Jeśli Twoje przekazy, sposób komunikacji, a nawet style jest "dziwnie" zbliżony do konkurencji to musisz zdawać sobie sprawę, że jeśli chcesz rywalizować o klienta, to jedyne co zostaje Ci w rękach to szafowanie ceną (im mniejsza, tym lepsza). Niezależnie co robisz "Twoja oferta" powinna jasno wskazywać na to dlaczego potencjalny klient ma współpracować z Tobą, a nie twojej konkurencji. Tworzenie czegoś na wzór "oferty" powinno cechować konkretność i precyzja. Eksponowanie wyróżników czy wartości z cyklu: profesjonalizm, wykwalifikowana kadra, indywidualne podejście jest zbyt ogólnikowe to po pierwsze, po drugie tego typu narrację pojawiają się w wielu firmach a po trzecie, myślisz ze klient szuka nieprofesjonalnej firmy?
Czasami warto podjąć taka decyzje ale zanim się ja podejmie warto zastanowić się na tym czy możemy podnieść "wartość" Twoich produktów lub usług w oczach klientów. Jak to co oferujesz, może wpłynąć na życie Twoich klientów - jak to co robisz może, pomóc w realizacji ich celów, zaoszczędzeniu czasu, ułatwieniu im życie itp. Gdy uda Ci się zlokalizować "dodatkowe wartości" to warto sprawdzić, czy dla twoich klientów ma to znaczenie, dodatkowo warto się upewnij, czy komunikujesz te wartości, w rozumiały dla swoich klientów sposób.
Jak już robimy strategie, to warto uwzględnić w niej różne kanały marketingowe, lecz trzeba pamiętać, że efektywność tych kanałów powinniśmy mierzyć, a jak tego nie robimy, to działamy na niekorzyść swojego portfela. Twoje pieniądze nie będę zadowlone jeśli będziesz je wydawać na działania marketingowe, które nie przynoszą "realnych zysków". Nie tylko pieniądze będziesz marnować, ale i zasoby oraz czas, jeśli nie będziesz mierzyć skuteczności swoich działań. Na dobry początek warto zacząć od ustalenia głównego źródła ruchu (klientów) oraz sprzedaży. Jak już to ogarniasz, to można pobawić w głębszą analizę kluczowych wskaźników efektywności marketingowej.
Konsekwencją w komunikacji, logo, grafikach itp może wydawać się uciążliwa, ale jest istotnym elementem Twojego marketingu. Dziwnie wypadają historię, w których w zależności od medium starasz się "pokazać" inaczej. Jeśli w Twoich działaniach marketingowych brakuje spójności, to tracisz szanse na budowanie rozpoznawalności marki, a to jest nierozerwalnie związane z marnowaniem pieniędzy.
Podobno łatwiej utrzymanie klienta jest tańsza niż pozyskanie nowego, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym co możesz zrobić, aby zwiększyć lojalność swoich klientów? Jeśli masz niski współczynnik retencji klienta (CRR, z ang. Customer Retention Rate) to warto się zastanowić nad tym co możesz zrobić, aby Twoi klienci chętniej do Ciebie wracali. Należy też pamiętać, że ludzi raz przyciągniętych możesz łatwiej zainteresować nowymi produktami lub usługami. Jeśli zastanawiasz się nad ponownym przyciągnięciem ludzi, to można rozważyć coś z cyklu program lojalnościowy, rabaty dla stałych klientów itp. Co w Twoim wypadku może się sprawdzić? Totalnie nie wiem, ale jak skontaktujesz się z nami to może uda się coś wypracować :)
Nas nie zaskakuje już, że wciąż istnieją firmy bez strony internetowej. Niby nie ma przmusu ale co ma pomyśleć klient który wpisuje google nazwę twojej firmy a google nie za Twojej firmy? Myślisz, że może to wpływać na wiarygodność Twojej firmy?
Oczywiście, nie każdy od razu musi mieć stronę, ale jak zaczynasz budować wizerunek swojej firmy w internecie, to pamiętaj o użyciu podstawowych narzędzi takich jak: Facebook, Instagram i Google Moja Firma. Mimo że nie masz swojej strony internetowej, to dalej warto mieć jakąś strategie działanie oraz pamiętać o tym, aby rozwijać swoje profile, chociażby poprzez regularne publikowanie na nich treści. Nie ma też co ukrywać, że parę pochlebnych opinii również może zadziałać na Twoją korzyść.
Feedback, że środowiska, w którym działamy, powinien być dla Ciebie cenny. Monitorowanie opinie i ocen klientów może być jednym z dobrych wskaźników skuteczności i słuszności obranej strategi marketingowej. Dzięki wsłuchiwaniu się w opinii możesz ustalić, czy w Twojej strategi jest spoko i działa a co wymaga poprawy.
Jeśli to połączyć z takimi danymi jak ruch na stronie, współczynnik konwersji, ROAS, czy wspominany wcześniej współczynnik retencji to obraz odbioru Twojego biznesu staje się pełniejszy.
Opinie ktoś może "wystawić" spontanicznie, albo ich wystawienie będzie wymagać Twojej ingerencji. Te informacje zwrotne, pozwalają identyfikować i naprawiać ewentualne błędy, rozwijać firmę i doceniać pracowników.
Jak wskazują statystyki, aż 94% klientów jest skłonnych polecić firmę, którą oceniają jako "bardzo dobrą". Jeśli wierzysz, że ludzie będą to robić z własnej woli, to możesz się przeliczyć. Jak to zwykle bywa w "jakiś" sposób musisz na nich wpłynąć i "poprosić". W niektórych sytuacjach program rekomendacji (poleceń) z realnymi korzyściami dla klientów może dobrze motywować do podjęcia pożądanych przez Ciebie działań.
Wszystko prędzej czy później rozbija się o pieniędzy więc jeśli nie zaczynasz sprzedawać więcej to dobry moment na to, aby zastanowić się nad skutecznością swojej strategi marketingowej. Jeśli podejmowane działania marketingowe nie przynoszą mierzalnych korzyści, to oznacza, że warto coś zmienić i wyrwać się z objęć stagnacji. Im mniej inwestujesz w marketing, tym mniejsze korzyści dla twojego biznesu jesteś w stanie zobaczyć...
Jeżeli twoja firma przypomina bardziej "Dzień świstaka" w wersji biznesowej niż rozwijające się przedsiębiorstwo, to warto się zastanowić nad tym co można zmienić ( możemy zastanowić się razem, tzn. Twoja firma i Must Be Nize). Jeżeli chcesz rozwijać swój biznes, kluczowa jest spójność wizerunku, zrozumienie klienta i efektywna komunikacja. Bez tego możesz szybko stracić grunt pod nogami i wpaść w objęcia stagnacji. Nie zapomnij też o znaczeniu obecności w internecie oraz zbieraniu i analizowaniu informacji zwrotnej. Wszystko to wpływa na efektywny rozwój Twojego przedsiębiorstwa.